legalnie

Nielegalny doping testy

27 sierpnia 2018 0

nielegalny doping testy

Substancje niedozwolone w sporcie w dobie szeroko rozwiniętej farmakologii nie są wcale zaskakującym zjawiskiem. Sportowcy poddają swoje organizmy do granic możliwości, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Często nawet i to nie pomaga, dlatego uciekają się do stosowania nielegalnego dopingu. Sam proces pobrania próbki do badania może być nieco kłopotliwy i stresujący dla samych zainteresowanych, ale jeżeli nie mają sobie nic do zarzucenia, nie powinni się niczego obawiać.

Nielegalny doping badania

Organizacje zajmujące się testami antydopingowymi, czyli m.in. Narodowa Agencja Antydopingowa oraz Komisja do Zwalczania Dopingu, wymagają od zawodników dostarczenia prób krwi lub moczu. Pierwsza z nich jest rzadziej stosowana i wymaga większych nakładów finansowych, z kolei ta druga jest nieinwazyjna i łatwa w przeprowadzeniu.
Kontrola rozpoczyna się od poinformowania zawodnika o stawieniu się na badanie. Musi się on najpierw wylegitymować, po czym stawić na badanie w ciągu godziny. W tym czasie nie wolno mu korzystać z toalety. Po przybyciu na wyznaczone miejsce, sportowiec wybiera przygotowany pojemnik, po czym jest zobligowany do oddania moczu. Na koniec uzupełnia formularz informujący o przyjmowanych suplementach i pieczętuje próbkę.

Substancje dopingujące sportowców

Po zakończeniu badania, próbka wędruje do laboratorium, gdzie badana jest pod kątem czterech typów substancji: stymulantów, narkotyków, kannabinoidów oraz glikokortykosterydów. Do stymulantów można zaliczyć substancje psychoaktywne, które działają w sposób pobudzający na organizm. Są nimi np. efedryna, amfetamina, kokaina, czy też modafinil. Ciekawym faktem może być to, że efedryna jest składnikiem leków na przeziębienie. Środki takie jak nurofen, tabcin lub sudafed zawierają pseudoefedrynę, dlatego też należy wystrzegać się ich przyjmowania przynajmniej dwa dni przed zawodami.

Wyniki badań antydopingowych

Narkotyki są substancjami psychoaktywnymi, których działania nie trzeba tłumaczyć. Kannabinoidy odnoszą się do substancji takich jak THC, anadamidy, paraheksyl. Ostatnia z grup opisuje glikokortykosterydy – potocznie zwane sterydami. Jest to najczęściej stosowany nielegalny doping wśród sportowców, ze względu na piorunujące efekty. Testosteron, erytropoetyna i clenbuterol to jedne z bardziej znanych środków.
Zawodnik jest informowany tylko o pozytywnym wyniku próby dopingowej drogą listową do 30 dni od pobrania próbki. Jeżeli do tego czasu nie otrzyma wiadomości, ma pewność, że jego wynik jest negatywny.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *