legalnie

Czy każdy sport jest legalny?

28 sierpnia 2018 0

czy każdy sport jest legalny

Sport jest dziedziną życia, z którą nieustannie mamy styczność – poprzez media, udając się jako kibice na różnorakie imprezy sportowe, a także samemu uczestnicząc w wyścigach, rozgrywkach i wszelkiego rodzaju innych rozgrywkach. Mogłoby się wydawać, że żaden sport nie powinien nosić miana „nielegalnego”. Dlaczego zatem zdarza się, że niektóre z nich są postrzegane właśnie w taki sposób?

Czy sport może być nielegalny?

Odpowiedź jest klarowna i nie pozostawia żadnych wątpliwości – jeżeli coś jest zabronione przez prawo, to jest to nielegalne. W przypadku sportu sprawa ta ma identyczne odniesienie. I tak wszelkiego rodzaju samochodowe lub motorowe wyścigi uliczne są kategorycznie zabronione, ponieważ łamią prawa ruchu drogowego. Nie pomogą tłumaczenia, że uczestnicy takich wyścigów robią to w miejscach i o porze, kiedy ruch uliczny jest znikomy bądź też nie istnieje. Takie jest prawo i należy je respektować.

Legalny sport w niedozwolonych miejscach

Tak samo sprawa odnosi się do osób uprawiających motocross. Pomimo tego, że poruszają się poza drogami publicznymi, ich działania często niszczą las oraz płoszą zwierzynę. Problem nie ma miejsca bytu, jeżeli właściciel zezwoli danej grupie użytkowników na uprawianie motocrossu na swojej posesji. Często jednak młodzi adepci tego sportu bagatelizują ten warunek, co jest źródłem konfliktu pomiędzy stróżami prawa (policja, straż miejska, straż leśna), a miłośnikami motocrossu.

Nielegalne walki

Podążając dalej tym tropem, możemy dojść do wniosku, że praktycznie każdy sport może zostać uznany za nielegalny, jeżeli jest organizowany amatorsko bez podstaw prawnych. Przypadki takie jak walki bokserskie w piwnicach od razu kojarzą się z czymś nielegalnym, dlatego przyznanie tego miana w tak oczywistych przypadkach jest raczej naturalne. Nie oznacza to również, że wszystkie odbywane walki bokserskie są nielegalne – niektóre z nich mogą po prostu nie spełniać wymogów organizacyjnych lub prawnych, dlatego należy traktować to z dozą rozsądku.

Ekstraklasa bez licencji

W przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy to nawet oficjalne mecze piłkarskie były rozgrywane w sposób nielegalny. Jak to możliwe? Oczywiście było to związane z normami prawnymi. W 2010 r. pierwsze dwie kolejki polskiej Ekstraklasy, jedna kolejka pierwszej ligi oraz międzynarodowy mecz Polska – Bułgaria zostały rozegrane pomimo wygaśnięcia przepisów dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *