legalnie

Badania antydopingowe

1 października 2018 0

badania antydopingowe testy

Uprawianie sportu na wyższym poziomie, tak jak robią to profesjonalni sportowcy, wiąże się z dużym poświęceniem i determinacją – długie, żmudne treningi, odpowiednia ilość snu, zbilansowane odżywianie, brak używek. Większość sportowców pomimo tak dużego zaangażowania nie wygrywa w swojej dyscyplinie, robią to tylko najlepsi. O ich sukcesie decydują detale. W pogoni za zwycięstwem duża ilość sportowców „pomaga” sobie przez zażywanie środków dopingujących.

Badania na doping w zawodach

Świadomi tego faktu są również organizatorzy, którzy zwracają coraz większą uwagę na badania antydopingowe. Kontrole są już standardem podczas profesjonalnych zawodów i rozgrywek, a nawet zaczynają pojawiać się na imprezach amatorskich. Każdy z zawodników, który wyraża zgodę na udział w zawodach, powinien być świadomy tego, iż będzie mógł być przebadany na obecność niepożądanych substancji w organizmie. W przypadku odmowy jest dyskwalifikowany, a jego osiągnięcia i wyniki są unieważniane.

Identyfikacja sportowca

Pierwszą istotną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest obowiązek wylegitymowania się dla sędziego kontrolera, jeżeli sportowiec zostanie o to poproszony. Po sprawdzeniu dokumentów nie można oddalać się od kontrolera bez jego instrukcji, ponieważ mogłoby to wzbudzić podejrzenia co do prawdziwości przeprowadzanego badania.

Pobranie próbki do badań

Sam proces pobrania próbki jest bardzo prosty. Organ kontrolujący powołuje zawodnika do przeprowadzenia badania w dowolnym momencie trwania zawodów (również poza nimi), metodą wyrywkową spośród wszystkich zawodników. Następnie prosi o dwie próbki moczu, które nie mogą być zbyt zagęszczone, ani zbyt rozwodnione. Zawodnik może mieć trudności w oddaniu dużej ilości moczu (zwłaszcza po wysiłku fizycznym), dlatego jest instruowany przez osobę kontrolującą, aby przyjąć większą ilość płynów lub ciepły posiłek. Badania krwi są przeprowadzane na poważniejszych zawodach, zazwyczaj tych dotyczących imprez międzynarodowych.

Testy antydopingowe sztuczki

Samo badanie antydopingowe nie jest gwarantem uzyskania prawidłowego wyniku. Wielu sportowców stosuje wszelkiego rodzaju sztuczki, aby tylko uniknąć przyłapania na gorącym uczynku. Podczas kontroli sędziowie towarzyszą sportowcom w ubikacji, aczkolwiek nie znajdują się bezpośrednio z nimi w kabinie. Taka sytuacja daje pole do popisu dla tych, którzy mają coś sobie do zarzucenia. Piłkarze korzystają z płaskiego worka przymocowanego do brzucha, w którym znajduje się „czysty” mocz. Kulturyści z kolei potrafią paradować z prezerwatywami wypełnionymi moczem, które chowają w… odbycie. W tym miejscu angielskie wyrażenie „whatever it takes” dobitnie wskazuje na to, do czego są zdolni niektórzy ze sportowców.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *